Character Rent A Car Araç Kiralama - Sıkça Sorulan Sorular

blog_img

 

Araç Kiralama rezervasyonu nasıl oluşturabilirim?

Araç rezervasyonunuzu, www.characterrentacar.com rezervasyon bölümünden ilgili seçimleri tamamladıktan sonra Visa/Mastercard/Amex kredi kartlarınızı kullanarak yapabilirsiniz. Ayrıca, 0850 307 6 166 numaralı çağrı merkezimiz ya da ofislerimiz aracılığı ile de rezervasyonunu gerçekleştirebilirsiniz.

Var olan rezervasyonda değişiklik sağlayabilir miyim?

Onaylı rezervasyonlarınızda, araç değişikliği ya da ek hizmet ekleme gibi Rezervasyonunda değişiklik yapmak isteyen misafirlerimizin 0850 307 6 166 numaralı çağrı merkezimize ya da ilgili ofisimize başvurmaları gerekir. Acente üzerinden yapılan rezervasyonlar için Character Rent A Car tedarikçi konumundadır. Değişiklik talepleriniz için rezervasyonu yaptığınız kanal ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Araç kiralama rezervasyon iptali nasıl yapabilirim, iptal ettiğimde ödediğimiz ücret iadesi sağlanır mı?

Rezervasyon tarihinize 24 saate kadar bildirilen iadelerde ücret kesintisi yapılmadan iadeniz yapılır, 24 saatten daha az bir sürede bildirmiş olduğunuz iptalde ise 1 günlük tutarınız kesilerek kalan tutar iade edilecektir. İptal talebiniz ile ilgili 0850 307 6 166 numarasından iletişim sağlayabilirsiniz.

Araç kiralama yaş sınırı ve provizyon/ teminat ücretleri öğrenebilir miyim?

Araç kiralama yaş sınırı: Ekonomi sınıf araçlar için 21 yaş 2 yıllık ehliyet 1000 TL teminat bedeli, orta sınıf araçlar için 24 yaş 3 yıllık ehliyet 1500 TL teminat bedeli üst sınıf araçlar için 26 yaş 4 yıllık ehliyet 2500 TL, Premium araçlar için 27 yaş 5 yıllık ehliyet 4000 TL teminat bedeli alınmaktadır.

Provizyon ücreti kaç günde iade sağlanmaktadır? Araç kiralama provizyon nedir?

Provizyon (depozito), kiralamanın sona ermesinin akabinde; varsa ücretli karayolları ve köprü geçişleri, eksik yakıt, günlük km sınırı aşımı ve hasar bedelleri hesaplanarak kalan tutar iade edilir. Bu tutarlar yok ise provizyon ücretinin tamamı iadesi için misafirlerimizin kredi kartının bağlı olduğu bankaya iletilir. Provizyon iadesi, bankalar arası işlemlere bağlı olarak ve resmi tatiller göz önünde bulundurulmak şartıyla 1 ile 10 iş günü içerisinde misafirlerimizin kredi kartına yansıtılmaktadır

Character Rent A Car araç kiralama fiyat politikası hakkında bilgi alabilir miyim?

Araç kiralama fiyatlarımız dinamik olup tercih etmiş olduğunuz ofis doluluk oranına göre değişkenlik gösterebilir.

Ofisleriniz arası "drop" / tek yön ücreti mevcut mudur? Kiralık aracı farklı şehirde teslim

Otomobili almış olduğunuz ofisten şehir dışındaki var olan ofisimize iade etmek istediğiniz takdirde tek yön ücreti talep edilmektedir, ilgili tutar rezervasyon aşamasında tek yön ücreti olarak alınmaktadır. Aynı şehir içerisindeki farklı ofise teslimatta herhangi bir "drop" bedeli tahsil edilmemektedir.

Farklı ofise iade konusunda ne yapabilirim?

Aracı almış olduğunuz ofisten farklı ofise bırakabilmeniz için aracın sizden sonra rezervasyonu olmaması gerekmektedir, mutlaka çıkış sağladığınız ofisinizi farklı ofise bırakma uygunluğu için bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Araç kiralama ödemeleri nasıl yapılmaktadır?

Tüm kiralamalarda, kiralama yapan kişi adına ait kredi kartı talep edilmektedir. Kredi kartı dışında nakit, debit kart, sanal kart, ek kart, senet vb. ödeme şekilleri kabul edilmemektedir.

Kredi kartım yok/kart limitim yetersiz, başka birisine ait kredi kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Güvenlik kurallarımız gereği, tüm rezervasyon kanallarımız aracılığıyla yapılan araba kiralama hizmetleri için sürücü bilgileri ile ödeme yapılan kart bilgilerinin eşleşmesi gerekmektedir.

Birden fazla araç kiralayabilir miyim?

Aynı tarih aralığında bir kullanıcı için 1’den fazla araç çıkışı sağlanmamaktadır. Farklı tarih aralığında araç için rezervasyon kaydı oluşturulabilmektedir.

Araç Kira Sözleşmesi yapılırken nelere dikkat etmeliyim?

Araç Kiralama Sözleşmesi'nin geçerli olabilmesi için yanınızda sürücü belgeniz, kimliğiniz ya da geçerli pasaportunuz ve en az provizyon bedeli kadar limiti olan sürücüye ait kredi kartınız bulunmalıdır. Ayrıca, ikamet adresiniz ve telefon bilgileriniz sözleşmenize kayıt edilecektir.

Kiraladığım aracı teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Araç teslim tutanağını imzalamadan önce; aracın kilometresini, yakıtını kontrol ediniz, varsa kusur ve hasarlarını yetkili arkadaşımızla birlikte tespit ederek tutanağa doğru geçirildiğinden emin olunuz. Ayrıca, kiraladığınız aracın güvenlik donanımı ve aksesuarları ile ilgili yetkili arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Aracımı belirttiğim iade tarihinden/saatinden daha geç iade edebilir miyim?

Aracın teslimatında gecikme yaşayacak ise aracı kiralarken iade ofisi olarak belirttiğiniz ofise bilgi verilmedi önemlidir. Gecikme süresinin 2 saati aştığı durumlarda bir günlük kira bedeli yansıtılır.

Kaza yaptığımda yapmam gerekenler nedir?

Aracın kiralandığı ofisi arayarak yetkili kişilere bilgi vermesi gerekmektedir. Misafirlerimizin duran araca çarpması halinde ya da aracımız park halindeyken üçüncü şahıslar tarafından aracımıza çarpılması halinde; aracın yeri değiştirilmeksizin en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınmalıdır. Çarpışma halinde; sürücü belgesiz motorlu araç kullanılması, sürücüde yaş küçüklüğü olması, sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesinin olması, kazaya karışan araçlardan birinin kamu kurumlarına ait olması, kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelmesi, sadece üçüncü kişilere ait eşyalara zarar gelmesi, kazaya karışan araçlardan birinin trafik sigortasının bulunmaması, kazanın ölüm ya da beden zararı ile sonuçlanması hallerinden en az birisi mevcutsa aracın yeri değiştirilmeksizin en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınmalıdır. Çarpışma halinde yukarıda belirtilen maddelerden hiçbiri oluşmadıysa, misafirlerimizin kazanın oluş biçimine göre Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı tutması ve kazaya karışan her iki tarafın tüm evraklarının (karşı tarafın ruhsat, trafik sigortası, ehliyet kopyası ve olay yeri fotoğrafları) eksiksiz olarak ibrazı gerekmektedir.

Kullandığım kiralık araç arızalandığında ne yapmalıyım?

Aracımızın arızalanması durumunda sürücünün 0850 307 6 166 numaralı hattımızdan yol yardımı (2) tuşlayarak yetkili kişilere ulaşarak bilgi vermesi ve yardım temin edilmesi gerekmektedir.

Araçlarınızda kış lastiği var mı?

Misafirlerimizin talep ettiği tarih aralığı ve araç grubunda kış lastiği bulunan araçlarımızın müsait olması durumunda kış lastikli araç tahsis edilebilir.

Kiraladığım aracın plakasına trafik cezası kesildiğinde ne yapmalıyım? Kiralık araç trafik cezasını kim öder?

Kiralık araçlarımızın plakasına yazılan trafik cezaları, tarafımıza tebliğ edilir. Maliye Bakanlığı tarafından tarafımıza tebliğ edilen cezalar misafirlerimizin kiralama sürecinde ibraz ettiği kredi kartından tahsil edilir.

Kiralık Araçlarınızda Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) var mı?

Tüm filomuzdaki araçlarımızda HGS bulunmaktadır. Kiralama sürenizin sonunda, HGS kullanım bilginiz ofislerimize ulaşır ve geçiş ücreti kredi kartınızdan ya da provizyon bedelinizde tahsil edilir. Geçiş ücreti ile ilgili tahsilat süreci Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı olduğu için olağan sürelerden daha geç tahsilat yapılabilmesi mümkündür. HGS olan araçlarımız ile OGS gişelerinden geçiş yaptıysanız; kaçak geçiş yapmış olursunuz. Kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi), kiralama sürecinde ibraz edilen kredi kartından tahsil edilir.

Araçlarınızda kilometre sınırı var mı? Avec kiralık araç km sınırı?

Günlük ve aylık kiralamalara göre değişen kilometre sınırı uygulamamız bulunmaktadır. Kilometre sınırı uygulamamız hakkında detaylı bilgi için kiralama sözleşmesi detaylarını inceleyebilirsiniz.

Kiralık aracımı başkasının kullanması mümkün mü?

Kiralama sözleşmesi, aracı kiralayan kişi ile yapılmaktadır. Sözleşmeye bağlı olarak, aracın tüm sigorta ve güvence şartlarında aracı kiralayan kişinin bilgileri yer almaktadır. Kira sözleşmesinde bilgileri olmayan bir kişinin sürücü olarak maddi ya da manevi hasarlı bir kazanın tarafı olması durumunda; tüm sigorta ve güvenceler geçersiz sayılır, hem aracı kiralayan hem de kazaya karışan kişiler kazadan sorumlu tutulur.

Kiralık araç ek sürücü hizmeti nedir?

Kiralık araçlarda ek sürücü hizmeti; aracı kiralayana ek bir sürücünün de sözleşmenin tarafı olmasını, sigorta ve güvencelerde yer almasını sağlamaktadır. Gruplara göre değişen sürücü yaşı ve ehliyet yaşı uygulaması ek sürücü için de geçerlidir.

Kiralık Araç mini hasar sigortası nedir?

2500 TL’ye kadar oluşan hasarlarda Kiracı yazılı el beyanı ile onarım sağlanma avantajı sunan sigortadır. Mini hasar sigortasının belirlediği bedelin üzerinde olan hasarlarda, müşteri tüm hasar bedelinden sorumludur. Mini hasar sigortası lastik, cam ve far, araç alt kısmı, iç döşeme, iç aksam ve tavanı kapsamaz. 2500 TL üzeri oluşacak hasarlarda müşteri polis raporu almak zorundadır. Polis raporsuz hasarlar müşteri sorumluluğundadır.

Kiralık araç genişletilmiş hasar sigortası nedir?

4000 TL’ye kadar oluşan hasarlarda Kiracı el beyanı ile onarım sağlanma avantajı sunan sigortadır. Kiralama sürecinde kaportada oluşabilecek hasarlarda zararları kapsayan sigortadır. Genişletilmiş hasar sigortasının belirlediği bedelin üzerinde olan hasarlarda, müşteri tüm hasar bedelinden sorumludur. Genişletilmiş hasar sigortası araç alt kısmı, iç döşeme, iç aksam ve tavanı kapsamaz. 4000 TL üzeri oluşacak hasarlarda müşteri polis raporu almak zorundadır. Polis raporsuz hasarlar müşteri sorumluluğundadır.

Lastik Cam Far sigortası nedir?

Araçtaki standart kasko, lastik, cam ve farlara verilen hasarları kapsamamaktadır. Bu sigorta ile lastik, cam, far hasarları da teminat altına alınmaktadır. 1 adet hasar için geçerlidir.

Araç kiralama güncel kampanyalarınıza nereden ulaşabilirim ve nasıl yararlanabilirim?

Kampanyalarımıza www.characterrentacar.com adresinden ulaşabilirsiniz. Kampanyaların detay ve açıklama kısımlarında kullanım şartları belirtilmiş durumdadır. Kampanyalar birleştirilemediği için bir seferde sadece tek bir kampanyadan yararlanabilirsiniz.

Araçlarınızın dezenfekte işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Araç havuzundaki tüm araçlara teslimat öncesinde ve sonrasında Kleentech firması aracılığıyla Sağlık Bakanlığı onaylı bir ürün olan ‘Nano Gümüş İyon Bakteri Temizliği’ uygulayarak virüslere ve bakterilere karşı 6 aya kadar tam koruma sağlayan Character Rent a Car, ayrıca müşterilerine hijyen kiti, araç içi ücretsiz müşteri ikramları sunmaktadır.

Uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda, özellikle araçlarda en çok kirlenen noktalar konusunda hassasiyetle dezenfekte işlemleri gerçekleştirilmektedir.Araç Kiralama İçin Tıklayın.


Whatsapp Destek

Sevda YÜCEL

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?